Doç. Dr. Belma Doğan Güngen
Mitokondri Sağlığı

Mitokondri Sağlığı

Mitokondri Sağlığı | Belma Doğan Güngen

Mitokondrilerimiz vücudun enerji üretiminden sorumlu, gen düzenlenmesi, hücresel kalsiyum düzenlenmesinde etkili antioksidan ve vücut fonksiyon düzenleyicisidir.

Bozukluğunda enerji üretimi bozulur, düzensiz hücre ölümleri olur ve artan toksinlerle birçok hastalığın gelişiminde etkilidir. Bu hastalıklar Nörodejeneratif Bozukluklar ve Kardiyovasküler Hastalıklar başta olmak üzere , Diyabet, Karaciğer hastalıkları, kanser, böbrek hastalıkları, göz hastalıkları, akciğer hastalıklar gibi pek çok organda hastalık oluşumunda kilit rol oynar.

Mitokondriyal disfonksiyonu önleme ve tersine çevirme potansiyeli olan yeni tedaviler şu anda araştırılmaktadır. Alfa lipoik asit, CoQ10 ve karnitin ile B grubu vitaminler ise mitokondri için önemlidir.

Mitokondri sağlığını korumak için yapılacaklar
1)Beslenme( Zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar, Zerdeçal (Kurkumin) – Yeşilçay (epigallocatechin-3-gallate (EGCG) – Soğan, sarımsak, elma, vişne gibi (Kuersetin)- Karnabahar, lahana gibi Kükürt zengini besinler – Yaban mersini, siyah üzüm çekirdek ve kabuğu (Resveratrol ) – tarçın-tahıllar – E vitamini kaynakları (badem fındık gibi kuruyemiş, meyve sebze) – C vitamin açısından zengin beslenme – Magnezyum açısından zengin beslenme (yeşil yapraklı sebze – meyve, kuruyemiş, bitter) – Sirke – Katkılı ve aşırı şeker tüketiminden kaçınmak
2)Egzersiz: Düzenli yürüyüş ve haftada 3 kez direnç egzersizleri
3)Gerektiğinde ek vitamin destekleri
4)Çevresel toksinlerden, kimyasallardan uzak durmak, Gereksiz antibiyotik kullanmamak

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.