Doç. Dr. Belma Doğan Güngen
Doğru Beslenme

Doğru Beslenme

Doğru Beslenme | Belma Doğan Güngen

Besin alımı ve bağırsak mikrobiyotası arasında karşılıklı ve güçlü bir etkileşim olduğu kabul edilmektedir. Bağırsaktaki mikroorganizmaların dengesinin birçok hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınmasındaki önemi bilinmektedir. Bu hastalıkların diyetle ilişkisi bilinmekte ancak tedavi ve önlemede beslenme yaklaşımı etkinliği çok yetersiz kalmaktadır.

Diyet içeriği ve miktarı, insan mikrobiyota kompozisyonunun ve fonksiyonunun şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca beslenmenin genetiği etkileyerek vücut fonksiyonunu etkileyebildiği gösterilmiştir.

Bireyler arası farklılıklardan kaynaklanabilecek nedenlere bağlı en doğru beslenme kişinin vücut fonksiyonuna, hastalıklarına uygun “Fonksiyonel Beslenmedir.” Kişiselleştirilmiş beslenme, yeni ortaya çıkan veri odaklı bir yaklaşımdır ve potansiyel olarak çeşitli klinik bağlamlarda kişiye özel diyetleri mümkün kılar.

Bilinen çalışmalar genel olarak
1)Enerji ve Makrobesin ögeleri açısından yeterli ve dengeli
2)Diyetin doğal prebiyotik kaynakları olan posa bileşenleri içeren bitkisel kaynaklı besinler ve doğal probiyotik kaynakları olan fermente besinler ile zenginleştirilmesinin yararlı olacağını vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.