Doç. Dr. Belma Doğan Güngen

Vücudun çeşitli alanlarında görülebilen ancak yüz – el ve ayaklarda daha sık saptanan uyuşma, yanma, karıncalanma, elektriklenme ile seyreden ağrılardır.

Mekanizmasına göre ağrılar iki grupta sınıflandırılır;
Nosiseptif ve nöropatik ağrılar.

Nöropatik ağrının en sık görülen sebebi diyabettir (şeker hastalığı).

Bunun dışında, sinir sıkışmaları, maruz kalınan kimyasallar, bazı ilaçlar, tiroid bezinin az çalışması gibi hormonal problemler, vitamin eksiklikleri, enfeksiyonlar, iltihaplı romatizmal hastalıklar ve bazı kanser türlerine bağlı olarak da nöropatik ağrı oluşabilir.

Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi problemlerde ağrı başlangıçta nosiseptif karakterdedir ancak bu ağrılar kronik dönemde nöropatik patern kazanır. O nedenle, ağrının kronikleşmemesi, problemin ilk 3 ay içinde kontrol altına alınması çok önemli bir durumdur.

Yüzde görülen trigeminal nevralji yüzde, dişte yaygın görülen şiddeti hastadan hastaya değişen ağrılardır. Hastalarda yanma, batma, elektrik çarpması, şimşek çakması gibi saniyeler-dakikalar içinde geçebilen ağrı görülür.

Tedavide hastaya göre planlanan egzersizler şarttır. Fizik tedavi cihazları, lokal enjeksiyon uygulamaları, bilişsel-davranışsal tedaviler de gerekli durumlarda önerilebilir.