Doç. Dr. Belma Doğan Güngen
Fonksiyonel Beslenme

Fonksiyonel Beslenme

Buğdaya Yakından Bakış | Belma Doğan Güngen

Fonksiyonel beslenme aynı besin maddesinin farklı kişilerde farklı etki ve tepki ortaya çıkarması temelinde genetiğe bağlı beslenme programıdır. “Kişiye özgü beslenme programı” olarak da özetlenebilir.

Nutrigenetik “Beslenme genetiği” adı verilen bilim dalında bireylerin herhangi bir beslenme planına veya diyete, genetik yapısındaki farklılıklar aracılığı ile verdiği yanıt incelenir.

Hipokrat, yiyeceğin nasıl ilk ilacımız olabileceğini ve dengeli bir diyetin sağlığın korunmasına nasıl yardımcı olabileceğini vurgulamıştı Gıdalar  insan vücudu ile biyokimyasal etkileşimlere girer. Fonksiyonel beslenme ile  gen ekspresyonunu, protein sentezini ve metabolik ve hücresel süreçleri düzenleyebileceğini biliyoruz.

Besin alımı ve bağırsak mikrobiyotası arasında karşılıklı ve güçlü bir etkileşim olduğu kabul edilmektedir. Bağırsaktaki mikroorganizmaların dengesinin birçok hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınmasındaki önemi bilinmektedir. Bu hastalıkların diyetle ilişkisi bilinmekte ancak tedavi ve önlemede beslenme yaklaşımı etkinliği çok yetersiz kalmaktadır.

Diyet içeriği ve miktarı, insan mikrobiyota kompozisyonunun ve fonksiyonunun şekillenmesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca beslenmenin genetiği etkileyerek vücut  fonksiyonunu etkileyebildiği gösterilmiştir.

Diyetin birçok kronik hastalığın insidansını etkileyebilecek anahtar değiştirilebilir bir faktör olduğunu gösteren birçok bilimsel sonuç vardır

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.