Doç. Dr. Belma Doğan Güngen
Covid-19 Beyni Nasıl Etkiliyor?

Covid-19 Beyni Nasıl Etkiliyor?

COVID-19 birçok organda olduğu gibi beyin üzerine de belirgin olumsuz etkileri olmaktadır. Baş ağrısı, epileptik nöbet, fibromiyalji , beyin damar hastalıkları ve hafıza sorunları ile giden beyin sisi covid-19 ile de ilişkili sorunlardır. Özellikle covid-19 sonrası beyinde küçülme olduğu saptandı.

Covid-19 dan sonra bilişsel işlevlerde zorlanma ile giden Beyin Sisi problemi birçok hastada görülebiliyor. Hastalarda laboratuvar ve görüntüleme bulgusu olmadığı içinde tüm tetkikler normal çıkabiliyor.

Beyin sisi, unutkanlık, beyinde dalgınlık, boşluk hissi, konsantrasyon zayıflığı, yorgun uyanma, uykusuzluk yada sürekli uyuma isteği, mutsuzluk gibi bulgularla kendini gösteriyor.

Bu durumu beyinde nöron sistemini harekete geçirecek geriye çevirme için yapılması gerekenler arasında;

1. Doğru beslenme: MIND DİYETİ olarak da bilinen hafızaya yönelik Akdeniz diyeti ile düşük sodyumlu besinler, tahıllı, lifli besinlerin olduğu beslenme önerilmektedir.

Besin öğeleri içerinde hafıza ve sinir hücre oluşumunu aktifleştiren B1, B6, B12, Omega 3, çinko ve D vitamini içeren besinler diyette yerini mutlaka almalıdır. Hatta eksiklik durumunda doktor önerisi ile takviye edilmelidir.

2. Egzersiz: Düzenli yürüyüş ve haftada 3 kez direnç egzersizleri

3. Uyku hijyeni ile sağlıklı uyku sağlanması

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.