Doç. Dr. Belma Doğan Güngen

Vücudun kas-iskelet sisteminde yaygın ağrılardır.

Fibromiyalji kronik kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir sendromdur.
Bu hastalığın ana semptomları kas sertliği, eklem sertliği, uykusuzluk, yorgunluk, duygudurum bozuklukları, bilişsel işlev bozukluğu, anksiyete, depresyon, genel duyarlılık ve normal günlük aktiviteleri yerine getirememedir.

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha yüksektir.

Nedeni tam olarak bilinmezken beyindeki ağrı merkez algısının bozulması ile hastalar ağrıya aşırı duyarlı hale gelir. Hastalarda yapılan çalışmalar inflamasyonun özellikle de nörojenik inflamasyonun hastalıkta rol oynadığını doğrulamıştır. Bunun dışında genetik, endokrin, bağışıklık sistem bozuklukları, psikolojik bozukluklar tetiklemektedir.
Kronik ağrıda, epigenetik denilen çevresel yaşam tarz değişiklik yolakların, sinir sistemlerinde uzun vadeli değişikliklere aracılık etmede önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu da bize yaşam tarzı değişikleriyle fibromiyaljiden kurtulabileceğimizin göstergesidir.

Fibromiyalji risk faktörleri:
1) Kadın olmak
2) Hareketsiz Yaşam
3) Kilolu olmak
4) Sigara ve Alkol kullanmak
5) Bağırsak Bozukluklar (İBS, SİBO (ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi), Candida, Geçirgen Bağırsak gibi)
6) Troid bozuklukları gibi endokrin bozukluklar
7) Stres: Serotoninin önemli bir kısmı bağırsakta üretildiği için fibromiyalji hastalarında serotin yeterli üretilmemektedir. Depresyonu azaltmada da beslenme önemi gösterilmektedir.
8) Vitamin eksiklikleri
9) Enfeksiyonlar

Fibromiyalji tedavi yöntemleri:
1) Medikal ilaç tedavileri
2) Destek tedavileri:
Doktor değerlendirilmesi ve önerisi ile Magnezyum malat – sitrat, Omega 3, Alfa lipoik asit, D vitamini , N asetil sistein, melatonin gibi destekler (Not: Doktor önerisi olmadan takviye almanız önerilmez)
3) Beslenme : Olmazsa olmaz düzeltilesi gereken durumdur. Kişinin metabolizmasına hastalıklarına göre sağlıklı beslenme düzenlenmesi. Bunu mevcut hastalık ve vücut durumunuza göre belirlenip beslenme düzenlenmesi önerilir.
4) Stres çözümü: Yoga, Pskoterapi, Medikal destek
5) Egzersiz: Günde 30-60 dk, haftada 3-5 gün yürüyüş, yüzme, germe egzersizleri ,ağırlık kaldırma, koşu
6) Uyku: Medikal tedavi, uyku hijyen eğitimleri, uyku destek vitaminler
7) Akupunktur, Nörolterapi, Algolojik ek işlemler