Doç. Dr. Belma Doğan Güngen
Mineral ve Besinler Saç Dökülmesi İle İlişkili mi?

Mineral ve Besinler Saç Dökülmesi İle İlişkili mi?

Mineral ve Besinler Saç Dökülmesiyle İlişkili mi? | Belma Doğan Güngen

Mineral ve Besinler ile saç dökülmesi arasındaki ilişki değerlendirmek için birçok çalışma yapılmıştır ama veriler çelişebilmekte ve yeterli olmamakla birlik bilinen bir gerçek var. Mikrobesinlerin saç döngüsü üzerine etkisi çok önemlidir.

Mikrobesinler, normal saç folikülü döngüsündeki ana elementlerdir ve hücre döngüsünde rol oynarlar ve folikül ampulündeki hızlı bölünen matris hücrelerinde sık görülürler.

Saç dökülmesi, vitamin ve mineral takviyesi ile iyileştirilebilecek yaygın bir sorundur. Vitaminler ve mineraller normal hücre büyümesi ve işlevi için önemlidir ve eksik olduklarında saç dökülmesine katkıda bulunabilirler.

1) Bazı araştırmalar, diyete düşük D vitamini seviyeleri eklemenin bu hastalıkların semptomlarını iyileştirebileceğini gösteriyor.

2) Ne  E vitamini ne de biyotin takviyesi literatür tarafından desteklenmemektedir; ek olarak, biotin takviyesi de tehlikeli yanlış laboratuvar sonuçlarına yol açabilir.

3) Araştırmalar, çok fazla selenyum gibi çok fazla A vitamininin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini gösteriyor. A vitamin fazlalığında DİKKAT!

4) Demir eksiklik durumunda demir takviyesinin saç dökülmesini azalttığı ile ilgili olumlu veriler mevcuttur.

5) B vitamini kompleksi sekiz suda çözünür vitamin maddesi içerir: tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5), B6 ​​vitamini, biyotin (B7), folat ve B12 vitamini.  Vücut tarafından üretilen tek B vitamini olan biotin dışında, bu vitaminlerin önerilen günlük miktarlarına dengeli bir diyetle ulaşılabilir. Sağlıklı bireylerde biotin takviyesine gerek yoktur .Sadece riboflavin, biotin, folat ve vitamin B12 eksiklikleri saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir.

6) Çinko ile ilgili bazı çalışmalarda saç dökülmesi  yaşayanlarda düşük çıktığını gösteren veriler mevcuttur. Çinko bir esansiyel bir eser elementtir, yani vücut onu kendi başına üretemez; diyet yoluyla sağlanmalıdır. Çinkonun ana besin kaynakları balık ve ettir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.